Mimaride Yapı Malzemeleri ve Ürün İlişkisi

ofis3

Bir mimar açısından, inşaat sürecinin sonunda, yapıyı oluşturan malzemelerin veya söz konusu malzemelerin montaj şeklinin, projenin vizyonuyla, yapının bütünüyle uyumsuzluklar içeriğini görmekten daha büyük bir hayal kırıklığı yoktur. Bu nedenle, mimarların, projenin çizimi, yapı malzemelerinin seçimi, inşa ve montaj aşamaları dahil inşaat sürecine daha aktif olarak dahil olmaları, ortaya çıkan esere değer katacaktır. İnşaat malzemeleri üreticileri, inşa sürecinin finansman ve yapım aşamalarından sorumlu olan taraflar dahil, inşaat başlamadan çok önce başlayan üretken bir ilişki oluşturmak için mimarın süreçlere katılımında daha talepkâr olmalıdır.


Günümüzde inşaat sektörü büyük oranda standart bir çizgide, süre ve maliyet odaklı işlere kanalize olduysa da, her işe farklı dokunuşlarla değer katılabilir ve bu süreçte mimarlara hareket alanı sağlandığında, yaratıcı süreçte oynayacakları büyük bir rol var.

İlk tasarım aşamasında, mimarın piyasada bulunan ürün ve malzemelerin çeşitliliğinin farkında olması çok önemlidir; bu bilgi ile mimarlar, kavramsal ve biçimsel önerileriyle yakın uyum içinde olan yapıcı çözümler önerebilirler.

Mimaride Yapı Malzemeleri ve Ürün İlişkisi

Tasarım sürecinde mimarlar, gelecekteki projeler için referans olarak hizmet etmek üzere diğer eserlerin görüntülerini toplayarak ilham ararlar. Mimarların işaretleyip kaydettiği görüntülerin yalnızca resmi referanslar olmadığını, aynı zamanda belirli teknik bilgiler sağlayarak yardımcı olduklarını anlamak önemlidir. Bu nedenle inşaat sektöründeki şirketler, ürünlerini bitmiş bir mimari çalışmanın parçası olarak bağlam içinde göstermelidir. Bu, ürünlerinizi yaymanın en iyi yolu olacaktır.


İlk tasarım aşaması geçtikten sonra mimar, işini hayata geçirecek markaları seçme yolculuğuna başlar. Beklenen kaliteyi karşılayan bir sonuç elde etmek için mimarlar doğal olarak en yüksek standartlara ve tanınırlığa sahip ürünleri seçeceklerdir. Ancak, bütçeler genellikle (tamam, neredeyse her zaman) sınırlıdır ve mimara değil müşteriye bağlıdır. Bu göz önüne alındığında, ürünü seçmenin anahtarı karlılığında yatacaktır ve bunun sadece ürün fiyatıyla değil, kurulumun mümkün olduğunca hızlı ve basit olması gerçeğiyle ilgisi vardır.


Bir ürünün yanlış kurulumu nedeniyle proje maliyetlerinin beklenmedik bir şekilde yükseldiği, tamamen malzeme kaybına, teslimat süresinde gecikmelere ve tüm bunların gerektirdiği ilgili masraflara yol açtığı zamanlar olmuştur. İdeal olarak, inşaat ekibi malzemelerin montajı konusunda eğitim almak için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmamalıdır. Bunun için mimarların çok değer verdiği bir şey, müteahhitlerin ve inşaat işlerinin kurulum sürecini kolayca anlamalarını sağlayan videolara sahip olmaktır.

Mimaride Yapı Malzemeleri ve Ürün İlişkisi

Buna ek olarak, mimar, ürünlerin ana uzmanları olan şirketin teknik şartname hazırlayıcılarının tasarım ve inşaat sürecinde sunabileceği her türlü tavsiyeyi kesinlikle takdir edecektir. Ürün ve kurulum sonrası davranışı hakkında teknik bilgiler, tasarımcıların ürünün kullanımını geliştirmesine ve beklenen yapıcı çözümü elde etmesine olanak tanır. Örneğin, bir kaplama ürününün iki farklı formatta mevcut olduğunu bilmek, yüzey çözümünde yenilik yapmanıza ve belki de daha fazla doku çeşidi oluşturmaya yardımcı olan farklı ritimlerden yararlanan bir tasarım önermenize yol açacaktır.


Son olarak, sonuç mimarı, ekibini ve müşteriyi memnun ederse, otomatik olarak ve doğal olarak ürünün sözcüleri olacaklardır. Deneyimleri ve paylaştıkları incelemeler, bir markanın tanıtımı için çok önemli olabilir. Mimarlık alanında deneyimin temel bir rol oynadığını bilmek önemlidir. Bu nedenle tavsiyeler, markanın kendisinin iletmek istediği mesajdan daha büyük bir etki sağlar.


Ofis3 Mimarlık, İzmir merkezinde imza attığı müstakil evler, restoranlar ve cafeler, Çeşme ve Foça'da yeniden hayat verdiği sayfiye evlerinden oluşan seçkin bir portföyle, yapı ve malzeme arasındaki uyumu ve ahengi sergileyen yaşam alanları inşa etti. Özellikle müstakil evler kollektif bir aklın ortalaması değil, kişisel zevklerin, tarzın ve nasıl yaşamak istediğine dair hayalleri olan insanların, bir mimarla uyum içinde yapı ve malzeme arasındaki ilişkinin sanata dönüşebileceği yapılar.


Ofis3 İzmir Kasım 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir